Žena koja nosi odjeću za vježbanje i steznik za koljeno upotrebljava uže za preskakivanje na otvorenom.

Koja je razlika između akutnih i kroničnih stanja

Pročitajte o ključnim razlikama između dva glavna uzroka boli u zglobu: akutne ozljede i kronično stanje.

Kada zadobijemo ozljedu ili razvijemo stanje, ono se često kategorizira kao akutno ili kronično, iako dijagnoza ne mora biti fiksna. Akutno stanje može ponekad postati kronično dok kronično stanje može odjednom imati akutne simptome.
 
Postoje dvije vrste kroničnih stanja: ozljede od prekomjerne upotrebe i ozljede koje se ponovno javljaju. Kronične ozljede od prekomjerne upotrebe uzrokovane su silama malog intenziteta i dugog trajanja. Primjeri uključuju teniski lakat, golferski lakat, trkačko koljeno, upalu tetiva, burzitis i sindrom karpalnog tunela.
 
Kronična ponavljajuća stanja su akutne ozljede koje se pojavljuju više puta, primjerice kronično uganuće gležnja. Jedan od uzroka kroničnih ponavljajućih ozljeda je aktivnost prije odgovarajuće rehabilitacije. Ako vam treba dugotrajna njega, naš asortiman potpora za svakodnevnu upotrebu namijenjen je za liječenje kronične boli i ozljede, a Actimove Sports Edition asortiman može biti prikladan za određene vrste kroničnih stanja nastalih zbog sportskih ozljeda.

Uganuća

Uganuća i istegnuća su ozljede ligamenata i tetiva te su najčešći tipovi akutnih stanja. Te ozljede često se događaju odjednom i uključuju udarac u zglob u neprirodnom položaju tijekom sportskih ili svakodnevnih aktivnosti ili prekomjerno istezanje pojedinog dijela tijela.
 
Primjerice, možete se spotaknuti i zaustaviti pad oslanjanjem na zapešće. Prekomjerno istezanje ovog složenog zgloba može rezultirati uganućem zapešća (oštećenje mekog tkiva ili ligamenata koji okružuju zglob). Uganuća tipično rezultiraju oticanjem, boli i modricama te otežavaju uobičajeno kretanje.
 
Aktivne osobe kao što su sportaši i fizički radnici koji se puno kreću u svakodnevnom životu podliježu najvećem riziku za uganuća i istegnuća. Osjetljivi su na zadobivanje takvih ozljeda u područjima tijela koja najviše upotrebljavaju; primjerice, za košarkaša neće biti neobično uganuti gležanj tijekom svoje karijere. Međutim, uganuća i istegnuća mogu se dogoditi svakome, u bilo kojoj dobi.

Teniski lakat, golferski lakat i trkačko koljeno

Teniski lakat, golferski lakat i trkačko koljeno česte su kronične ozljede koje se razvijaju tijekom vremena. Jednu od tih kroničnih ozljeda možete razviti zbog niza različitih razloga uključujući sljedeće:
 
  • Upotreba neispravnih tehnika tijekom sportskih aktivnosti
  • Bavljenje aktivnostima izvan granica tjelesnih mogućnosti ili prebrzo bavljenje tjelesnim aktivnostima
  • Prekomjerno istezanje dijela tijela ili zgloba tijekom pojedinog pokreta unutar aktivnosti
Te vrste ozljeda od prekomjerne upotrebe često su povezane sa sportom ili obavljanjem ponavljajućih kretnji. Zato su sportaši, ličioci, stolari i vodoinstalateri značajno rizični za dobivanje takvih vrsta kroničnih ozljeda.

Upala tetive

Upala tetive odnosi se na stanje kada tetiva otekne ili postane upaljena. Obično se radi o kratkoročnoj, akutnoj ozljedi, ali se može razviti u kronično stanje.
 
Upala tetive obično je uzrokovana iznenadnim, naglim pokretima ili ponavljajućim vježbama kao što su trčanje, skakanje ili bacanje. Može uzrokovati bol u zglobu i ukočenost, a i utjecati na to kako se tetiva pomiče. 
 
Upala tetive također može biti uzrokovana ponavljajućim pokretima ili lošim držanjem ili tehnikom pri radu ili tijekom sportskih aktivnosti. To se naziva ponavljajuće istegnuće (engl. kratica RSI).
Muškarac koji nosi steznik za koljeno sjedi na podu i stavlja ruku na nogometnu loptu

Upravljanje akutnim ozljedama

Medicinski stručnjaci često preporučuju metodu RICE (engl. rest – odmor, ice – led, compression – kompresija, elevate – podizanje) za liječenje akutnih ozljeda:

  • Odmor – prestanite s aktivnošću i ne stvarajte pritisak na ozljedu
  • Led – držite pakiranje leda na ozljedi 20 minuta svakih nekoliko sati
  • Kompresija – omotajte zavoj oko ozljede
  • Podizanje – ozlijeđeni dio podignite, primjerice, stavite na jastuk

Vaš liječnik također može preporučiti antiupalne lijekove i fizikalnu terapiju uz metodu RICE. Možda ćete htjeti upotrijebiti proizvod za potporu za pružanje dodatne udobnosti, ublažavanja boli i zaštite dok akutna ozljeda ne zacijeli. Actimove Sports Edition asortiman uključuje proizvode koji posebno ciljaju na podržavanje oporavka od uganuća i sportskih ozljeda kao dijela vašeg cjelokupnog plana liječenja akutnih i kroničnih ozljeda.

Sports Edition proizvodi također su dobri za sprečavanje daljnje ponovne ozljede što je vrlo važno za vašu dugoročnu njegu i zdravlje. Upotreba odgovarajuće opreme i mobilizacije te vježbe istezanja prije i nakon aktivnosti mogu pomoći u smanjenju napora za mišiće.

Sindrom karpalnog tunela

Sindrom karpalnog tunela (engl. kratica CTS) uključuje bol u rukama i prstima. Obično napreduje sporo te se stoga obično klasificira kao kronično stanje, iako je moguće iznenada osjetiti akutan sindrom karpalnog tunela.
 
CTS se razvija kada karpalni tune unutar zapešća otekne i pritišće živce što rezultira nizom različitih simptoma uključujući bolove, obamrlost i trnce. Kod nekih osoba simptomi se pogoršavaju noću. CTS ima mnogobrojne uzroke, uključujući, primjerice, ponavljajuće pokrete, pokrete hvatanja rukama tijekom sportskih aktivnosti ili tipkanje na tipkovnici.
 
Hormonalne promjene tijekom menopauze, trudnoće, neravnoteže štitnjače također mogu uzrokovati CTS.

Artritis

Artritis je kronično stanje koje utječe na zglobove. Česte lokacije boli, oticanja i ukočenosti su ruke i koljena, ali se simptomi ponekad mogu manifestirati na različite načine. Dva glavna tipa artritisa su reumatoidni artritis i osteoartritis. Reumatoidni artritis obično se pogoršava tijekom vremena bez učinkovitog tretmana. Isto tako, osteoartritis je dugoročno stanje i ne može se izliječiti, simptomi mogu ostati isti ili se postupno poboljšati. Postoje mnogi načini za upravljanje tim stanjima koji podržavaju vašu kvalitetu života.

Povezani članci