Tri žene i jedan muškarac vježbaju pokrete reketom u unutrašnjem sportskom terenu

Kako skrbiti o uganuću

Liječenje uganuća na odgovarajući način može pospješiti zacjeljivanje i spriječiti kroničnu bol. Pročitajte u nastavku savjete o tome kako ispravno skrbiti o uganućima.

Uganuća su česte ozljede koje zahvaćaju različite dijelove tijela. Možete uganuti bilo koji zglob tijela, ali najranjivije lokacije obično su gležanj, koljeno i zapešće.
 
Uganuća se mogu razlikovati s obzirom na intenzitet. Razina boli koju osjećate kao rezultat uganuća bit će određena time koliko su jako ligamenti u zglobu povrijeđeni.
 
Ako imate uganuće, potpuno je normalno da osjećate priličnu bol. Važno je odmarati i odvojiti vremena za ispravno zacjeljivanje. Neispravno liječenje uganutog gležnja, zapešća ili koljena može oslabjeti zglob što znači veću vjerojatnost da ćete istu lokaciju ozlijediti ponovno.
 
U nastavku donosimo sve što trebate znati o skrbi o uganuću.

Na kojim mjestima može doći do uganuća?

Najčešća lokacija uganuća je gležanj. Uganuće možete razviti i na koljenu, zapešću ili na prstu. Postoji nekoliko čestih uzroka uganuća, ovisno o njegovoj lokaciji:

  • Uganuća gležnja: Do iščašenja gležnja obično dolazi kada okrenete, uvijete ili zakrenete gležanj na neuobičajen način ili pri doskoku na gležanj. Uganuća gležnja su česta tijekom sportskih aktivnosti koje zahtijevaju skakanje, pregibe, okretanje ili uvijanje stopala, kao što su košarka ili tenis.
  • Uganuća koljena: Uganuća koljena obično se događaju nakon padova, naglog uvijanja ili nakon udarca u koljeno. Postoji povećan rizik od uganuća koljena uzrokovanih svijanjem ili uvijanjem tijekom dinamičnih aktivnosti poput nogometa.
  • Uganuća zapešća: Uganuća zapešća često se događaju kada padnete ili se dočekate na ispruženu ruku.
  • Uganuća prsta: Uganuća prsta rezultat su ozljeda koje svijaju prst previše unatrag (hiperekstenzija) ili na pogrešan način.
Žena koja nosi sportsku odjeću i steznik za koljeno odmara naslonjena na zid

Koji su simptomi uganuća?

Postoje mnogi znakovi i simptomi uganuća koji se razlikuju od osobe do osobe. Možete odmah čuti ili osjetiti „škljocaj” zgloba u vrijeme ozljede. Također možete osjećati bol, oticanje, modrice i ograničenu pokretljivost zgloba kao ostale česte simptome.

Uobičajeno je osjećati bol pa možete pokušati nositi pomagalo za potporu koje može ublažiti bol i pomoći u zacjeljivanju zgloba.

Kako liječiti uganuće?

Većina blagih uganuća može se liječiti kod kuće. Posjetite liječnika što je prije moguće ako ne možete nositi težinu na ozlijeđenom zglobu ili ako osjećate obamrlost u bilo kojem dijelu ozlijeđenog područja.
 
Ako ikada uganete gležanj ili doživite neku drugu vrstu uganuća ili istegnuća, vaš liječnik ili ljekarnik mogu preporučiti metodu RICE (Rest, Ice, Compression, Elevetion – odmor, led, kompresija, podizanje) za inicijalno liječenje ozljede:
 
  • Odmor – odmah prekinite s aktivnošću i odmarajte koliko god je moguće prva 2 dana.
  • Led – stavljajte pakiranje leda umotano u krpu ili ručnik 15 – 20 minuta svakih dva do tri sata tijekom prvih 24 do 48 sati nakon ozljede kako biste smanjili bol i oticanje.
  • Kompresija – omotajte bolesno područje medicinskim zavojem za sprječavanje oticanja. Omatanje treba biti čvrsto, ali ne prečvrsto kako ne bi prekinulo dotok krvi. Ako koža ispod zavoja postane plava ili hladna, obamrla ili ako osjećate trnce, popustite zavoj.
  • Podizanje – podignite bolan dio tijela iznad razine srca kako biste smanjili bol i oticanje. Primjerice, za uganuće gležnja, stavite nogu na jastuk.
 
Zapamtite, ako imate dvojbi o tome kako tretirati uganuti gležanj ili bilo koju drugu vrstu uganuća, kontaktirajte medicinskog stručnjaka.
 
Vaš liječnik ili medicinski stručnjak može vam savjetovati fizikalnu terapiju. Također možete dobiti preporuku za specifične vježbe koje će vam pomoći da obnovite snagu u uganutom području. Ako ste zadobili teško uganuće, može vam biti potrebna ciljana fizioterapija kao podrška za potpuni oporavak.

Vraćanje fizičkoj aktivnosti nakon uganuća

Kako je navedeno, odgovarajući odmor ključan je za ispravno liječenje uganuća i promicanje izlječenja. Vrijeme oporavka može se znatno razlikovati, ovisno o težini ozljede i načinu na koji je do nje došlo. Prerani povratak aktivnosti prije nego što uganuće zacijeli često može značiti ponovljene ozljede, osobito kod uganutog gležnja.

Ako se želite što prije vratiti aktivnosti, bilo bi dobro i važno započeti polako i lagano vježbati kako biste spriječili rizik od dodatnog oštećenja. Uobičajeno je osjećati bol pa možete pokušati nositi proizvod za potporu kako bi vam pomogao pri smanjenju boli i zacjeljivanju zgloba. Odabir odgovarajućeg proizvoda ovisi o tome osjećate li akutnu (kratkoročnu) ili kroničnu (dugoročnu) bol.

Za uganuće ili istegnuće koje se dogodilo tijekom intenzivnog vježbanja, sportski proizvodi kao što su Actimove Sports Edition Ankle Stabilizer - ortoza za gležanj Križne trake i Actimove Sports Edition steznik za koljeno s otvorenom patelom idealni su za nošenje ako vam treba ublažavanje kratkoročne boli u uganutom gležnju ili koljenu. Steznici pomažu u ublažavanju boli oko ozlijeđenih zglobova.

Kada uganuće ili istegnuće postane kronično

Kod mnogih osoba događa se da bol od uganuća ostaje čak i kada je dio tijela zacijeljen. Ako bol od uganuća ili istegnuća ne prestaje i postane kronična, korisno je upotrijebiti steznike koji su prikladniji za svakodnevnu upotrebu. Actimove Everyday Supports steznik za gležanj ublažavaju bol na području koje je u pitanju. Steznici se mogu postaviti na zglob udobno i sigurno, prikladno za svakodnevno kretanje.

Kako ortoze i steznici pomažu u oporavku uganuća?

Ortoze i steznici izvrsni su proizvodi koji vam pomažu u oporavku pri uganuću. Primarno se upotrebljavaju kao pomoć u procesu liječenja pružanjem kompresije, čime se smanjuje oticanje na zglobu. Također mogu pospješiti bolju pokretljivost zgloba.
 
Proizvodi Actimove Sports Edition napravljeni su s tehnologijom COOLMAX AIR. Također su bez neoprena i prikladni za osobe koje su osjetljive na lateks.
 
Nakon bilo koje vrste uganuća zglobova možda će vas zanimati koliko dugo trebate nositi ortozu ili steznik. Proizvodi za potporu mogu se nositi koliko god je potrebno jer svako uganuće zahtijeva različito razdoblje tretmana i liječenja. Kada ozlijeđeni zglobovi ojačaju, a oticanje nestane, znat ćete da ozljeda zacjeljuje.

Povezani članci